Binicilik

Ankara Binicilik İhtisas Kulubü

Binicilik

Kulübümüz bünyesinde, çocuk, genç ve yetişkin binicilere akademik seviyede binicilik dersleri verilmektedir. İlk biniş eğitiminden, müsabakalara hazırlık ve ileri seviyede binicilik eğitimine, atlı terapiye kadar binicilik eğitimi konusunda her tür bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman eğitmenler ile genç ve yetişkin biniciler yetiştirmek Kulübümüzün temel hedefidir.

"At, insanların kendileriyle ilgili hayallerinin bir yansımasıdır ve at bize sıradan varlığımızdan kaçış fırsatını verebilecek güce sahiptir." Pam Brown (Avusturalya’ lı Şair)

İnsanla atın birlikteliği / hakimiyet mücadelesi yaklaşık 4 bin yıldır devam etmektedir. Binicilik sporunun ilk izlerine “Çu” kavmi döneminde rastlanmaktadır. Kronikler, atların ilk kez Türkler tarafından ehlileştirildiğini söylemektedir. Özellikle 5. yüzyılda eyerin keşfedilmesi ile birlikte at insanın vazgeçilmez partneri haline gelmiştir.

19.yüzyıl başlarından itibaren özellikle ateşli silahların yaygın kullanımı ile atçılık bir spor dalı haline dönüşmştür. Osmanlı İmparatorluğu döneminde binicilik bir spor dalı olmaktan çok bir askeri örgüt olarak görülmüştür. (Sipahi Ocakları) Cumhuriyet sonrası dönemde ise 1930 lu yıllarda özellikle sivillerin ilgi gösterdiği bir spor dalı haline gelmiştir. Türk biniciler uluslararası yarışmalara ilk kez 1931’de katılmış ve Yüzbaşı Cevat Mustafa bireysel sıralamada üçüncülük elde etmiştir.

Türk biniciler arasında uluslararası karşılaşmada ilk altın madalyayı 1934’te Viyana konkurhipiklerinde Teğmen Cevat Gürkan almıştır. Uluslararası karşılaşmalarda adını duyuran ilk Türk kadın binici Hayal Gönenli' dir. 1971 yılında Balkan şampiyonasında gümüş madalya kazanmıştır. 1970’li yıllar ve sonrasında özellikle Balkan ülkeleri arasından yapılan karşılaşmalarda pek çok Türk binici madalya almıştır.

1977 yılında kurulan Ankara Binicilik İhtisas Kulübü ülkemize yeni sporcular kazandırmayı temel hedef olarak belirlemiştir. Bu kapsamda kulüp bünyesinde çocuk, genç ve yetişkin binicilere akademik seviyede binicilik dersleri verilmektedir.